Základy problematiky plynového vytápění a ohřevu vody

Základy problematiky plynového vytápění a ohřevu vody 30. března 2016

Plynové kondenzační kotle Baxi jsou vhodné jak pro malé byty, tak i pro velké rodinné domy díky svému výkonovému rozsahu, který dosahuje až 1 : 10, tedy např. 2,4 – 24 kW. Při rozhodování jaký kotel bude „TEN VHODNÝ“ pro daný objekt je základem spokojenosti budoucího uživatele.

Každý zájemce o nový kotel by se měl proto sám zorientovat v naší nabídce kondenzačních kotlů.

Plynové kotle dělíme takto:

Kombinované např. Duo-Tec Compact+ 24  - jsou vhodné pro malé byty se  2-3 osobami, přičemž max. vzdálenost kotle od odběrného místa by neměla přesáhnout 5 metrů. Při maximálním výkonu kotle 24 kW je zajištěn  na  jednom odběrném místě dostatek teplé vody. tj. 9,8 litrů při Δ35°C.

Kombinované s integrovaným zásobníkem např. Nuvola Duo-Tec+ 24 – jsou vhodné pro malé byty a menší rodinné domky se 2-4 osobami. Díky integrovanému zásobníku lze uvažovat i o cirkulaci TV, a proto tyto zdroje mohou být i ve větší vzdálenosti od odběrných míst, než je tomu kombinovaných kotlů. Krátkodobě, tj. po dobu cca 10 min., jsou schopny dodávat TV i na dvou místech současně.

Kotle jenom pro topení s možností připojení externího zásobníku 100-160 litrů na teplou vodu - např. Luna-Duo-Tec+ 1.24. Jsou vhodné pro velké byty a rodinné domy pro 3-6 osob v jedné domácnosti. Možnost cirkulace a odběr TV z více míst najednou.

Obecně platné podmínky pro kondenzační kotle

Regulace: přestože zde mluvíme o kondenzačních kotlích lze pro užít i název řízený kotel. Ke kotli je proto nutno uvažovat i o čidlech, které nám měří 1. venkovní teplotu a 2. nastavenou vnitřní teplotu. Podle rozdílu těchto teplot pak kotel vyrábí výstupní teplotu, ať už pro radiátory o teplotním spádu 75/60°C, nebo podlahové vytápění 50/30°C. Externí sondy a regulátory nabízíme v provedení jak pro drátovou komunikaci tak bezdrátovou komunikaci s kotlem.

Odkouření: protože se jedná o přetlakové spalování musí i spalinová cesta této podmínce vyhovět. Každý kotel umožňuje řešit podle celkové délky spalinové cesty v různých variantách. Koaxiální 60/100mm do 10metrů nebo 80/125mm do 20metrů a dělené 80/80mm do 60metrů. Potrubí může být v provedení  plastové trubky s certifikací do 120°C nebo flexibilní tkzv. husí krk.

Odpad : pro kotle tohoto typu nesmíme zapomenout na připojení k odpadu. Kotel je schopen při maximální účinnosti vyprodukovat až 2litry vody za hodinu.

Požadavky na topnou vodu : aby mohla být uplatněna záruka 5 let je nutno aby voda v systému topení splnila požadavky výrobce. Sledované hodnoty jsou: mineralita měřeno ve stupních dH° , kyselost Ph a vodivost vody. Tyto hodnoty měří servisní technici, kteří zprovozňují kotel.